Yksi palvelumuotoiluajattelun täyteinen vuosi lähestyy jälleen loppuaan. Tämä ei ollutkaan mikä tahansa vuosi -olen saanut tehdä töitä suuren määrän organisaatioita kanssa ja testailla ja kehittää palvelumuotoiluajattelun mahdollisuuksia yhdistys- ja järjestökentällä entistä enemmän.
Vuoteen on mahtunut iso määrä työpajoja, uusien toimintakonseptien muotoilua, koulutuksia, hankesuunnitteluprosessien sparrausta ja tutkimuksen tekoa. Tämän rikkaampi oma vuosi tuskin olisi voinut olla! Kaiken tämän on mahdollistanut iso joukko ihmisiä, joiden kanssa olen päässyt testailemaan mitä mielenkiintoisia projekteja. Miten palvelumuotoiluajattelu ja kokeilukulttuurin edistäminen järjestö- ja yhdistysmaailmassa liittyvät toisiinsa ja miten niitä edistetään organisaatiotasolla? Mitä palvelumuotoiluajattelu voi tuoda kokemusten tutkimukselle ja julkisten palveluiden muotoilulle? Mitä palvelumuotoiluajattelu voisi antaa laajemmin hyvinvoinnin edistämisen kentälle? Mm. nämä kysymykset mielessä suuntaan kohti uutta vuotta!
Joulun alla haluan kiittää kaikkia yhteistyökumppaneita, joiden kanssa olen saanut työskennellä vuonna 2019. Kiitos Lääkärit ilman rajoja, Kansalaisfoorumi, Kulttuuriyhdistys Kuvio, Vanhus- ja lähimmäispalvelun Liitto -Valli, Ikäinstituutti, Pirkanmaan Järjestöt 2.0, Vares, NNKY, Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu, Kukunori, Lilinkotisäätiö, Eskot -Etelä-Suomen klubitalot, Kaakkois-Suomen Sosiaalipsykiatrinen yhdistys, Sininauhaliitto, Mielenterveyden keskusliitto, Mieli ry, Alvi, Tukiranka, Yeesi, Pohjanmaan yhdistykset -Pohy ry, Irti Huumeista, Kehitysvammatuki 57, Ilmastoveivi, Kehitysvammaliitto, Kuntoutussäätiö, Kanssala/Diak, Riesa Oy, Turun kaupunki, Tampereen kaupunki, Helsingin kaupunki, Vaasan kaupunki, Omnia ja Rastor. Ja kaikki muut, joiden kanssa olen saanut muotoilla hyvinvointia.
Kiitoksena kaikille teille ja muille blogini lukijoille ohessa oma joululahjani: loppuun myyty järjestö- ja yhdistystoimijoille koostamani opas palvelumuotoiluajattelusta pdf-muodossa. Sekin löytyy nyt tästä samaisesta blogista.
Mukavaa vuodenvaihdetta!
Kiitos, Millä, yhteistyöstä ja rauhallista joulua sekä menestystä uuteen vuoteen.
Kansalaisfoorumin väki
TykkääTykkää